Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kolumni Merkilliset merkkivuodet

Kuopion kaupunki täyttää tänä vuonna 250 vuotta. Perustamispäivä oli 17.11.1775. Runsasta puolta vuotta myöhemmin 4.7.1776 perustettiin sitten Amerikan Yhdysvallat. Tuostakaan historiallisesta tapahtumasta ei olisi mitään tullut, ellei paikalla olisi ollut savolaista. John Morton, rautalampilaisen Martti Marttisen pojanpoika, antoi ratkaisevan äänen itsenäisyyden puolesta Pennsylvanian delegaatiossa. Tämä varmisti Yhdysvaltain itsenäistymiselle kaikkien siirtokuntien yksimielisen kannatuksen.

Historia ei tiedä, oliko John Mortonin savolaisilla esivanhemmilla mitään tekemistä tuolloin vielä varsin harvaan asutun Kuopion kanssa. Mahdollisesti kaskea polttamaan ja kalastamaan heitä tännekin eksyi. Ehkäpä myös ehtivät jälkikasvuakin tänne jättämään. Uskotaan ainakin niin.

Yhdysvaltojen perustajaisät laativat upean itsenäisyysjulistuksen, jossa tunnustettiin itsestään selvinä ja luovuttamattomina oikeudet elämään, vapauteen ja onnen tavoitteluun. Valtion tuli olla kansalaisia varten eikä kansalaisten valtiota varten.

Kuopion kaupunki taas perustettiin valistuneen monarkin, Kustaa III:n armosta ja tahdosta. Mutta Ruotsin perinteisessä, vahvasti lakiin perustuneessa yhteiskunta-ajattelussa löytyi kaikupohjaa myös noille Yhdysvaltojen itsenäisyysjulistuksen periaatteille. Toista sataa vuotta kaupungin perustamisen jälkeen rakennetun kaupungintalon julkisivua koristavat kullatut tekstit: ”Oikeus kansaa ohjelevi” ja ”Vapautta laki vartioivi”. Nuo sanat olisi John Morton allekirjoittanut – ja läänimme Suomen sodan aikainen maaherra, Runebergin ikuistama Olof Vibelius.

Kaupungintalon tunnuslauseet joutuivat tulikokeeseen sortovuosien aikana. Yhdysvaltain perustajien ihanteet taas oli koeteltu toistakymmentä vuotta aiemmin sisällissodassa. Presidentti Lincolnin kuuluisten sanojen mukaan sodassa taisteltiin siitä, voiko mikään kansanvallan ja vapauden ihanteille rakennettu valtio kestää.

Nuo ihanteet voivat olla taas maailmanlaajuisesti koetuksella, niin Yhdysvalloissa, Euroopassa kuin täällä Suomessakin. Valppaina on oltava.

John Mortonin ja Olof Vibeliuksen muistot velvoittavat.

Kirjoittaja on elintarvikebiotekniikan emeritusprofessori Itä-Suomen yliopistosta ja varavaltuutettu (vihr.) Kuopion kaupunginvaltuustossa.