Kuopiossa otetaan ilo irti lumisista päivistä - katso kuvia talvipäivän vietosta
Talviurheilulle on nyt mitä otollisimmat kelit. Luonnonjäille ei kuitenkaan ole vielä menemistä.

Kuopiossa oli maanantaina kymmenisen astetta pakkasta. Navakka tuuli lisäsi pakkasen purevuutta ja lunta sateli kuuroina. Kirpeän talvinen sää ei kuitenkaan estänyt kuopiolaisia nauttimasta ulkoilusta - liikkeellä oli väkeä vauvasta vaariin ja aktiviteetteja löytyi kevyestä vauhdikkaampaan.
Hiihtoladut, luistinradat ja pulkkamäet olivat arkipäivästä ja koleudesta huolimatta hyvällä käyttöasteella. Ihmiset nauttivat lumesta ja sen mukanaan tuomista harrastusmahdollisuuksista. Hiihdolle sään kerrottiin olevan ihanteellinen, myöskään koiran tassut eivät vielä tässä säässä palelleet.

Hiihtolatujen hoitotilanteen seurannasta käy ilmi, että kaikki Kuopion maaladut on kunnostettu, mutta jääladuille ei ole vielä menemistä kuten ei jäille yleisestikään sillä jäiden paksuus vaihtelee suuresti. Kaupungin liikuntapaikkavalvoja Mika Venäläinen kertoo, että Kuopioon on tulossa myös uusia latureittejä. Jo tulevana talvena Kuopionlahden ja Saaristokaupungin välinen jäälatu kulkee matkailukeskus Saanan kautta.
– Eli suoraan ei enää pääse, kun Ice Marathon ratakin siirtyy Saanan suunnalle, eikä ladun anneta ylittää luistelurataa liukastumisen välttämiseksi.

Jääosuuksille ei toistaiseksi kannata mennä missään nimessä.
Mika Venäläinen
Joitakin latuosuuksia on myös poissa käytöstä tänä talvena.
– Neulamäentien ja Neulaniementien välinen maalatuosuus on edelleen pois käytöstä rakennustyömaan vuoksi. Uutta linjausta suunnitellaan. Sammakkolampea kiertävä maalatu on pois käytöstä rakennustyömaan vuoksi. Lahdenpohjat ja lammet missä on lunta, niin jäätilanne hyvin heikko, eli jääosuuksille ei toistaiseksi kannata mennä missään nimessä.

Kuopion ehkä suurimman talvitapahtuman, Finland Ice Marathonin järjestelyt ovat sää- ja jäätilanteesta huolimatta hyvällä mallilla. Pohjois-Savon Liikunnan tapahtumapäällikkö Esa Pietikäinen kertoo, että tapahtumaa joudutaan muokkaamaan tavalla tai toisella tänä vuonna. Itä-Suomen Aluehallintavirasto (AVI) tekee uusia rajoituksia viimeistään 20.1. koskien helmikuun 2021 tapahtumia ja silloin nähdään, voidaanko tapahtuma järjestää ja millaisessa muodossa.
– Jos perinteistä Finland Ice Marahtonia ei voida järjestää, tarkoituksena on järjestää omatoiminen, viikon kestävä virtuaalinen Finland Ice Marathon. Alue tullaan rakentamaan näyttäväksi. Uusista sarjoista, matkoista ja säännöistä ilmoitetaan heti kun teemme päätöksiä koskien tapahtumien järjestämisestä. Luonnonjään luisteluratoja aletaan työstämään heti kun sääolosuhteen mahdollistavat sen.
Yle uutisoi tiistaina, kuinka jäämaratonrataa vahvistetaan lähiviikkojen aikana pumppaamalla vettä ratapohjalle.