Kuopiossa lähes 500 kuntavaaliehdokkasta – katso nimiluettelo tästä

Kuopiossa on tällä hetkellä ehdolle asettautunut lähes 500 ehdokasta. Arkistokuva. Arkistokuva: Jaakko Heiskanen
Aija Pirinen

Aija Pirinen

Puolueet jättivät kuntavaalien ehdokaslistansa 9. maaliskuuta. Kuopiosta kuntavaaleihin on ilmoittautunut lähes 500 ehdokasta. Koska vaaleja siirrettiin kesäkuulle, puolueilla on vielä mahdollista täydentää listojaan toukokuun alkupäiviin saakka.

Keskusta ja kokoomus jättivät Kuopion keskusvaalilautakunnalle 9.3. mennessä täyden 88 ehdokkaan nimilistan.

Suurimpien puolueiden lisäksi ehdolla on yksi ehdokas Suomen ruotsalaisesta kansanpuolueesta. NYT-liikkeellä on kahdeksan ehdokasta ja Suomen kommunistisella puolueella kaksi ehdokasta.

Sininen Tulevaisuus -puolueella ei ole Kuopiossa yhtään kuntavaaliehdokasta. Kuopion ja Siilinjärven paikallisjärjestö Sydän Savon Siniset on päätetty lakkauttaa ja toiminta on loppunut.

Viikkosavon verkkosivuille avautuu tänään keskiviikkona vaalikone, jossa voi tutustua oman alueen ehdokkaisiin. Äänestäjä voi hakea vaalikoneesta ehdokkaita omalta postinumeroalueeltaan. Postinumeron ilmoittaminen on kuntavaaliehdokkaille vapaaehtoista.

Alle on koottu Kuopion keskusvaalilautakunnalle 9.3. puolueiden jättämät ehdokaslistat.

Keskustan ehdokkaat

Arola Pia, opiskelija

Björk Pekka, tekninen johtaja, eläkkeellä

Eskelinen Aleksi, projektipäällikkö

Eskelinen Tuomo, FT, projektipäällikkö

Halonen Heljä, MMM, agronomi

Hanhela Saara, YTM, projektipäällikkö

Hartikainen Anna, TTL, suunnittelija

Heikkinen Sanna, FM, ohjelmistorobotiikan suunnittelija

Hiekkala Panu, metsänhoitaja, erityisopettaja

Hiltunen Arja, koulunkäynnin ohjaaja

Hiltunen Heikki, yrittäjä

Holopainen Tanja, opiskelija, kuntoutuksen ohjaaja

Hongisto Tero,yrittäjä, bioanalyytikko

Huovinen Veli-Matti, sairaanhoitaja, lasten ja nuorten psykiatria

Hytönen Hanna, koordinaattori

Hyvärinen Tommi, insinööri AMK (LVI), yrittäjä

Hyykky Heidi, opiskelija

Ilmola Maarit, FM, informaatikko

Jaakkola Tiina, hiihtokeskustyöntekijä, kansimies-tarjoilija

Jalkala Tarja, laatuinsinööri

Jokinen Sini, restonomi

Jäntti Hanna, ravintolapäällikkö, luonto-opas

Kananen Hannu, maatalousyrittäjä

Karjalainen Juha, insinööri

Karkkonen Veijo, agrologi, marjatilayrittäjä

Katainen Elsi, Euroopan parlamentin jäsen

Kaunisto Petri (sit.), fysioterapeutti, yrittäjä

Keinänen Iina, opiskelija, hoitaja

Kivelä Antti, LL, apulaisylilääkäri

Kohvakka Joel, puuartesaani, kulttuurituottajaopiskelija

Kontila Bozena (sit.), englanninkielen opettaja, yrittäjä

Korhonen Anja (sit.), farmanomi, eläkeläinen

Korhonen Harri, projektipäällikkö

Korhonen Jari yrittäjä, restonomi – YAMK

Korhonen Maigi, talouspäällikkö

Kortelainen Kiia, opiskelija

Kumpulainen Mauno, liikenneopettaja, yrittäjä

Kunnas Tarja, yrittäjä, valmentaja

Kähkönen Kaisa, ravitsemusterapeutti, yrittäjä

Lappalainen Sirkku, omaishoitaja

Lapveteläinen Tuomo, lääkäri

Laukkanen Janne, rakennusinsinööri AMK

Leskinen Jaakko, eläkeläinen

Linnanmäki Vesa, opettaja, toimitusjohtaja

Loponen Kari, rehtori, toiminnanjohtaja

Markkanen Petri, ratkaisumyyjä, yrittäjä

Markkanen Sallamaarit, viestinnän asiantuntija, tradenomi

Markkula Siri, opiskelija

Martikainen Veijo, eläkeläinen

Mehtätalo Riina, asiakasneuvoja, opiskelija

Miettinen Markku Aatos, autokauppias, talonmies

Miettinen Markku Juhani, veturinkuljettaja, eläkeellä

Mikkola Ritva, ekonomi, eläkeläinen

Mäkinen Eeva (sit.), FT, kehitysjohtaja

Mömmö Kirsi, lähihoitaja, sairaanhoitajaopiskelija

Mönkkönen Anne, lähihoitaja, maanviljelijä

Nykänen Jarmo, maanviljelijä

Ojalehto Päivikki, lähihoitaja, yhteiskuntatieteiden opiskelija

Orsjoki Ari, tulosaluejohtaja

Paananen Jukka, DI, avainasiakasjohtaja

Partanen Anna, KM, psykoterapeutti

Parviainen Jukka ,piiripäällikkö, maanviljelijä

Parviainen Marjatta ,maatalousyrittäjä, eläkkeellä

Peltonen Aino (sit.), opiskelija

Pitkänen Esa, KM, erityisopettaja

Pitkänen Stefan, opiskelija

Pulkka Maria, toiminnanjohtaja, kauppatieteiden yo.

Puskala Varpu, viestinnän asiantuntija, YTM

Pääkkönen Auli, sijaishuollon palveluesimies, eläkkeellä

Rasi-Leskinen Anu, apteekkari

Rissanen Tuomo, myyntijohtaja

Rossi Markku, maakuntaneuvos

Rossinen Tarja, YTM, sosiaalityöntekijä

Rytkönen Kari, vanhempi konstaapeli, eläkkeellä

Rytsy Hetti, lukion opinto-ohjaaja

Savolainen Leila, terveydenhoitaja

Savolainen Tuula, palvelupäällikkö, työterveyshoitaja

Savolainen-Lipponen Teija, asiakaspäällikkö, toimintaterapeutti

Tapaninaho Antti ,erikoislääkäri

Toivanen Riitta, maat. metsät maisteri/MBA

Tolppanen Tapio, maanviljelijä

Törhönen Mirka,r ikosylikonstaapeli

Uhlbäck-Ropponen Hannaleena, TKI-asiantuntija

Varughese Rolls, HML, yrittäjä

Viljamaa Toni, MEP:n kotimaan avustaja, opiskelija

Vuorio Osmo, THM

Wickstrand Mika, sairaanhoitaja AMK, yrittäjä

Wihuri Mirja, rakennusinsinööri, YTK

Kokoomuksen ehdokkaat

Blom Aarne, hallintosihteeri

Chatterjee Suditpa, myynti- ja markkinointipäällikkö

Chiksoeva Elena, restonomi YAMK, myyntipäällikkö

Eloranta Eero, ICT-asiakkuuspäällikkö

Eloranta Tuukka, DI, terveysteknologiayrittäjä

Eskelinen-Fingerroos Miia, toimitusjohtaja

Finnilä Tiina, suuhygienisti

Gallen Janina, farmasian opiskelija

Hakala Jussi, palvelupäällikkö

Hallman Joonas, kauppakeskusjohtaja

Halonen Hannu, TkT, toimitusjohtaja

Happonen Eeva, maaseutuyrittäjä, opettaja

Hiltunen Ilkka, asukasaktiivi

Himanen Jukka, KTM, lennonjohtaja

Hirvonen Ilkka, Teknologia- ja ravintolayrittäjä

Holopainen Jouni, YTM, vastaava TKI-asiantuntija

Honkanen Juunia, lukiolainen

Honkanen Petri, logistiikan opettaja, yrittäjä

Ibrahim Ali, lukiolainen

Ikonen Juuso, myyntineuvottelija, selostaja

Ikäheimonen Tero, järjestelmäasiantuntija

Juutilainen Marianne, hevoshieroja

Jääskeläinen Pirjo, tarjoilija

Kaipainen Tarja, laillistettu ravitsemusterapeutti, tradenomi

Kapanen Satu, toimitusjohtaja

Karttunen Oona, opiskelija

Kauppinen Matti, myynti- ja vientikoordinaattori, kirjailija

Kekoni Arja, THM, terveydenhoitaja

Kekoni Jaakko, hallitusaktiivi

Kiflie Tsega, kotoutumisasiantuntija

Kiianlinna Liisa, ihmisoikeusjuristi

Kilpi Marko, kansanedustaja

Kokkonen Annakaisa, TtM, kliinisen hoitotyön opettaja

Korhonen Riitta, arkkitehti, yrittäjä

Koskinen Allu, yrittäjä, tapahtumajärjestäjä

Kosunen Maarit, varhaiskasvatuksen opettaja

Kuiri Jukkayrittäjä

Kähkönen Anu, YTM, markkinointikoordinaattori

Lammentausta Veli-Matti, johtava tietoturva-asiantuntija

Lappi-Hautamäki Anja, kulttuurialan yrittäjä, luova johtaja

Latvaniemi Aku, YTK, postityöntekijä

Leppäkynnäs Arttu, lääketieteen opiskelija

Leskinen Laila, maa- ja metsätalousyrittäjä

Liimatta Joni, verotarkastaja

Lintunen Jouni, palveluneuvoja, herastuomari

Martikainen Tuija, yrittäjä, fysioterapeutti

Matero Heikki, proviisori, sirkustaiteilija

Miettinen Elisa, TTM, opetuskoordinaattori

Moilanen Tomi, diplomi-insinööri, toimitusjohtaja

Niiranen Pekka, toimittaja, dosentti

Nucci Paco, ravintolayrittäjä

Ohvo Pirkko, opetusneuvos, eläkkeellä

Oikarinen Juho, FT, matematiikan lehtori

Paappanen Jukka, TtM, sairaanhoitaja

Partanen Karoliina, asianajaja, varatuomari

Paterno Jussi, lääkäri, tutkija

Podduikin Jukka, hyvinvointialueen monitoimiyrittäjä

Puustinen Pasi, aliupseeri, yrittäjä

Pykälä Marko, urheiluvalmentaja

Pääkkö Sakari, valtiotieteen kandidaatti, suunnittelija

Raassina Sari, erikoislääkäri

Rekiranta-Luukkonen Irina, FM, eKampuskoordinaattori

Rissanen Petri, YTK, henkilöstöassistentti

Ruuskanen Hillevi, asiakasneuvoja, eläkeläinen

Ryynänen Olli-Pekka, professori emeritus

Sääski Kaija, YTL, yrityspalvelujohtaja

Savolainen Jukka, matkailuyrittäjä

Savolainen Mika, ravintolayrittäjä

Seppälä Kati, yhteisöpedagogi, yrittäjä

Soukkamäki Anna, terveydenhoitajaopiskelija

Svärd Maija, apulaisrehtori, eläkkeellä

Sweeney Kati, ekonomi

Tabell Risto, kehitysvammatyön pappi, luokanopettaja

Taskinen Merja, sairaanhoitaja

Tiihonen Veikko, rehtori, eläkkeellä

Toivanen Jyrki, yrittäjä, kauppa-agentti

Toppinen Hannu, lääkäri

Toppinen Karoliina, FT, projektipäällikkö

Toppinen Taisto, DI, rekisteripäällikkö

Tuppurainen Jarmo, insinööri, toimitila-asiantuntija

Turunen Jaana, muusikko, yrittäjä

Vartiainen Tuula, ekonomi, rakennusmestari

Viitanen Erkki, työnjohtaja

Viljakainen Tiina, konttorinjohtaja, LKV

Vähälä Eija, opetusneuvos

Välijärvi Jarmo, asiamies

Väätäinen Seppo, johtaja, eläkkeellä

Wetzell Eero, ylikonstaapeli, eläkkeellä

SDP:n ehdokkaat

Afflekt Kari, rakennuspeltiseppä

Ahonen Päivi, laitoshuoltaja

Airaksinen Tanja, erityisopettaja, FM

Airas Rauno, kunnallisneuvos

Asikainen Iris ,sairaanhoitaja, eläkeläinen

Backnäs Teemu, diplomi-insinööri

Bahjat Ali, insinööri AMK

Beh Brave, linja-autonkuljettaja

Berg Niina, järjestöneuvoja, lähihoitaja

Blomerus Mertsi, hitsaaja, pääluottamusmies

Eskelinen Mika, diplomi-insinööri, hankinta-asiantuntija

Hakokivi Nina, lähihoitaja, mielenterveys-, kriisi- ja päihdetyö

Hentelä-Aho Pirjo, toiminnanjohtaja

Hevander Heli, lähihoitaja, yhteisöpedagogi

Hirvonen Kalle , työnjohtaja

Hujanen Juha, pääluottamusmies

Huohvanainen Mari, lähihoitaja

Häkkinen Iina lähihoitaja, yhteisöpedagogi, sitoutumaton

Ihalainen Juhani, prosessinhoitaja

Itkonen Jarmo, kiinteistönhoitaja, sitoutumaton

Kaartinen Tiina, päiväkodin johtaja

Keinänen Marja Leena, pääluottamusmies, sairaanhoitaja

Kirsikka-aho Eini, työsuojeluvaltuutettu, luottamusmies

Klemola Pekka, merkonomi

Koistinen Esko, tekniikan lisensiaatti, eläkeläinen

Koivistoinen Anja, varatuomari

Kokki Esa, tutkimusjohtaja, FT

Kokki Hannu, erikoislääkäri, dosentti

Kokkonen Jani diplomi-insinööri, ratkaisuarkkitehti

Kokkonen Kristiina, sairaanhoitaja

Koponen Kyösti, kokki, työsuojeluvaltuutettu

Koskinen Vesa yrittäjä, sitoutumaton

Kosunen Jaakko, opettaja

Lattunen Pasi, diagnoositeknikko

Laurinen Anna , rakennusmaalari

Leppänen Mika, postityöntekijä

Luoma Tytti FM, koulutuspäällikkö

Macorig Helena, eläkeläinen

Miettinen Jaana, YTM, sosiaalipsykologi

Partanen Jouni, linja-autonkuljettaja, luottamusmies

Parviainen Kari, kylmäasentaja

Pasanen Janika, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja

Pehkonen Martti, prosessiteollisuuden työteknikko, tuotantovastaava

Pentti Ilkka, näyttelijä

Pirskanen Juha, pääluottamusmies, koulunkäynninohjaaja

Pitkänen Henna-Riikka, scheduler, bioanalyytikko

Pollari Pekka, yleislääketieteen erikoislääkäri

Pulkkinen Leena, perushoitaja, offeset-monistaja

Putkuri Simo, liiketoimintajohtaja, sitoutumaton

Qazi Sarang, tutkija, lääkäri

Rantonen Saana, sairaanhoitaja

Rissanen Pasi, ylipalomies

Romppanen Juha, arkkitehti, insinööri

Ronkainen Tuula, järjestelmätukihenkilö

Ruokolainen Martti, eläkeläinen, omaishoitaja

Ruuskanen Henri, asiakasneuvoja, oikeustieteiden ylioppilas

Rytkönen Marko, merkonomi

Ryökäs Pauliina, opiskelija

Räsänen Sami, lähihoitaja

Röppänen Neeta, logistiikkapäällikkö

Salmi Tina, FM, lääketieteen kandidaatti

Savolainen-Paananen Mari, ohjaaja, sitoutumaton

Soininen Timo, palomies, sitoutumaton

Sokka Irja, johtava-asiantuntija, TtM

Suksi Simo, LV-asentaja

Suvivirta Satu, esimies, myyjä

Taavitsainen Ismo, autonkuljettaja

Tirkkonen Veijo, pääluottamusmies

Toivanen Miika, opiskelija

Tuppurainen Tenho, eläkeläinen

Vatanen Jari, välinehuoltaja

Viik Sanna, taloushallinnon sovellusasiantuntija

Viitanen Jyrki, laitosmies, eläkeläinen

Voutilainen Riikka, tuotantotyöntekijä, aluevastaava

Väisänen Antero, metsuri, lähihoitaja

Väisänen Jari, eläkeläinen

Väänänen Mika, sairaanhoitaja

Väätäinen Tuula, kansanedustaja, sairaanhoitaja

Vihreiden ehdokkaat

Aartonen Roosa, ylioppilas

Auvinen Harri, tutkimus- ja kehittämispäällikkö

Berg Marja, erikoislääkäri, yirttäjä

Halmetvaara Matti, yleisötyöntekijä, yrittäjä

Huovinen Heidi, eläinlääkäri

Jäntti Ari, toiminnanjohtaja, FT

Järventaus Johanna, henkilöstöasiantuntija

Jääskeläinen Jesse, autoilija

Kaipainen Tanja, psykiatrinen sairaanhoitaja

Kantele Kaisa, sosiaalityöntekijä, YTM

Kersalo Tapani, veroasiantuntija, YTM

Koponen Kaija, sosionomi AMK

Kosunen Niko, kansainvälisen kaupan yrittäjä

Kumlin Timo, koordinaattori, FT

Kumpulainen Sami, opettaja, FM

Kuronen Seppo , eläkeläinen

Kuusela Laura, luokanopettaja

Laakso Anton , ilmastotutkija, FT

Laitinen Taina, tuottaja, FM, MuM

Mertanen Sanna , pappi, TM

Moilanen Assi, yrittäjä, mallimestari

Mustonen Mia, sairaanhoitaja

Mäenpää Joni, palvelupäällikkö, YTM

Nieminen Petri, ympäristöasiantuntija, FM

Niiranen Esa, FM, People Manager

Niiranen Satu, taloushallinnon merkonomi, sihteeri

Ojala Raimo, proviisori

Ojutkangas Tanja, sosionomi, opiskelija, muotoilija

Paanala Ari, ympäristötieteilijä

Paulo-Tuovinen Anne, psykologis

Pehkonen Pirjo, toiminnanjohtaja, YTM

Pietikäinen Liisa, FM, sairaanhoitaja

Pietiläinen Teemu, opiskelija

Pyykönen Anna-Maija , projektitutkija, YTM

Raudaskoski Miika, lukion lehtori

Räty Simo , maatalousyrittäjä, yhdistysaktiivi

Salmela Ilona , ratkaisukeskeinen lyhytterapeutti

Sariola Matti, eläkeläinen, opettaja

Savolainen Toni, DJ, farmaseutti

Seppänen Anu , luonto-ohjaaja, postityöntekijä

Sonninen Pauli, arkkitehti

Sutinen Kari, opettaja, eläkkeellä

Vaattovaara Jenni, vastaava hammaslääkäri

Vaittinen Tuuli , sosiaalityöntekijä, YTM

Vartiainen Niina , sosionomi AMK

Väisälä Iiro , sosiaalityöntekijä, YTM

von Wright Atte, Elintarvikebiotekniikan emeritusprofessori

Yrjölä Antti, insinööri

Perussuomalaisten ehdokkaat

Auvinen Jarmo, Tuotantoesimies, Metsätalousyrittäjä

Danilov Ivan, tv-insinööri

Eskelinen Jorma, Yrittäjä

Eskelinen Heli, lähihoitaja

Happonen Hannes, yrittäjä

Harstela Tommi, kokemusasiantuntija

Hartikainen Atte, yrittäjä

Hofdahl Tomi, työvalmentaja

Hyvärinen Risto, eläkeläinen FM

Hyvärinen Tuula, tuote-esittelijä

Hämäläinen Vuokko, Terveystieteiden maisteri, sairaanhoitaja

Ikonen Samu, rakennusmies

Immonen Erkki, taiteilja, erityisopettaja

Isokoski Marko, sairaanhoitaja

Itkonen Jarno, yrittäjä, laulaja

Jauhiainen Reijo, myyntipäällikkö

Jeulonen Tomi, sähköasentaja, rtv-asentaja

Jukarainen Markus, varastopäällikkö, rakennusmies

Kainulainen Pauli, maalari, ammatinohjaaja

Kautamo Marko, eläkeläinen

Kerosvuo Jani, kalustonhuoltaja

Kiljunen Ismo, ict-asiantuntija

Kontinen Risto, prosessinhoitaja

Konttinen Heimo, kunnallissihteeri, Puuntuottaja

Korhonen Erkki, eläkeläinen, rakennusurakoitsija

Korhonen Juhani, insinööri

Kortelainen Topi, rakennusmies

Koskela Petteri, cnc-koneistaja

Kotilainen Tuukka, LVI-asentaja

Kultala Ari, Yrittäjä LKV

Kurki Merle, ostaja

Laakso Markku, koneteknikko, viilaaja

Laaksonen Mari, lähihoitaja

Laitinen Jukka, taksiyrittäjä

Lappalainen Risto, eläkeläinen

Leskinen Kimmo, järjestyksenvalvoja

Littunen Jukka, (sit.), vanhempi konstaapeli

Liukkonen Markku, Yrittäjä/eläkkeellä

Lätti Ville, hum. tieteiden kandidaatti

Mankki Pasi, insinööri

Marttila Jonni, turvallisuuskoordinaattori, yrittäjä

Mönkkönen Titta, lähihoitaja, sosionomi

Nieminen Erkki, eläkeläinen

Nieminen Markku, metsätalousinsinööri AMK

Oikarinen Markku, eläkeläinen

Oksanen Mika, kielenkääntäjä, ammatinharjoittaja

Ossi Toni, prosessinhoitaja

Pappi Mikko, palvelupäällikkö

Peltola Outi, lääkäri

Pentikäinen Jouni, henkilökohtainen avustaja

Pirinen Risto, rehtori, eläkeläinen

Pitkänen Matti, eläkeläinen

Pohjola Kari, myyjä

Pohjola Sisko, vastuumyyjä

Pulkkinen Airi, kiinteistösihteeri, eläkeläinen

Pöllänen Juho

Raiciu Gina, laitoshuoltaja

Rautiainen Timo, merkonomi

Reijonen Minna, farmaseutti, kansanedustaja

Romo Virva, eläkeläinen

Ruotsalainen Anne, ip-kerhonohjaaja, vaatturi

Ruotsalainen Jorma, eläkeläinen

Ruotsalainen Pekka, yrittäjä

Räbinä Harri, yrittäjä ¨

Räsänen Kaija, teologian maisteri, opettaja

Salolahti Mikko, yrittäjä

Savolainen Ari, autonkuljettaja

Savolainen Juha, insinööri

Stark Jari, raskaskonemekaanikko

Suomela Reijo, kuljettaja

Tanskanen Pekka, yrittäjä

Taskinen Markus, palomies

Tiili Matti, dpt-ammattilainen

Timonen Pekka, lääkäri

Tissari Mika, yrittäjä

Tossavainen Petri, FM

Tuomainen Jukka, eläkeläinen

Tuominen Pentti, eläkeläinen

Tähtivaara Lasse, metsuri

Ulmanen Arto, autonkuljettaja

Utriainen Mikko, tkt, teknologiayrittäjä

Vanhanen Matti, FT, neuropsykologi

Vartiainen Pekka, asianajaja

Voutilainen Jarno, yrittäjä

Wallius Mika, vanhempi konstaapeli

Wilhelmsson Esko, rakennusmies, autonkuljettaja

Kristillisdemokraattien ehdokkaat

Airaksinen Teija, vakuutusedustaja, yrittäjä

Anttila Riitta , lääkäri, omaishoitaja Sitoutumaton

Asikainen Ari, psykiatrian erikoislääkäri

Bosire Eric, tulkki

Brander Jori, pastori, opiskelija

Cederberg Björn, lääkäri, pastori

Eskelinen Seija, THM, työhönvalmentaja

Happonen Juhani, opettaja, toimittaja

Harju Elisa, Farmasia ja lastenohjaaja opiskelija

Huttunen Markku , rakennusmestari, seurakuntaneuvos

Iskanius Raija, kotitalousopettaja

Jokiniemi Pirjo, suunnitteluavustaja, rakennuspiirtäjä

Juusola Juhani, Opiskelija

Järvinen Tuija, Kasvatustieteen opisk./ kulttuurituottaja, Sitoutumaton

Karvonen Martti, Katujunankuljettaja, autonkuljettaja

Koikkalainen Seija, psykiatrian sairaanhoitaja, diakonissa

Koistinen Hannu, kalustomestari, puuseppä

Koko Barnabe, Sosiologi, Sitoutumaton

Korhonen Rauno, lvi-yrittäjä

Lallukka Juho, Lääketieteen kandidaatti, opiskelija

Laurinkari Juhani, Professori, Valtiotieteiden tohtori

Lyhty Tuomo, sosiaalialan lehtori, työnohjaaja

Mensah-Attipoe Georgina, Opiskelija, sosiaalitieteen maisteri / Student, Masters of Social Sciences

Miettinen Harri, Taksinkuljettaja, Kuopion Ruoka-apu ry:n puheenjohtaja.

Nevalainen Arto, Autonkuljettaja, rauhanturvaaja veteraani, Sitoutumaton

Norja Heli, KM, Hyvinvoinnin edistämisen johtaja, emerita, Sitoutumaton

Nupponen Pasi, Osastovastaava, Eläkeläinen

Ojala Annukka, Terveyskeskuslääkäri

Ojala Jaakko, Valtiotieteiden maisteri, yrittäjä

Rantakokko Panu, Erikoistutkija

Rantonen Ossi, Tarjoilija, järjestyksenvalvoja

Roth Annukka, yrittäjä, hyvinvointi- ja terveysviestintä

Ryhänen Pekka, Nuorisovalmentaja, TM

Eino Räsänen, toimitusjohtaja, eläkeläinen

Kari Rönkkö, yrittäjä, insinööri

Sahlberg Minna, seurakunnan diakoni

Sevanto Pekka, järjestelmäasiantuntija, eläkeläinen

Taskinen Rauno, Yrittäjä, kapteeni evp

Virta Markku, Pappi, sosionomi

Voutilaine Kauno , Koneinsinööri AMK, TKI ja turvallisuuden asiantuntija.

Väisänen Tiina, Sosiaalityöntekijä YTM

Vasemmiston ehdokkaat

Al-Sawad Adam, Yrittäjä

Haapala Riikka, farmasian opiskelija

Hagert Rainer, merkonomi

Hartikainen Maija , tutkimusrahoituksen asiantuntija, YTM

Hartikainen Kari, yrittäjä

Jaakkola Stefania, tanssija, tanssinopettajaopiskelija

Juntunen Jaakko, eläkeläinen

Jussila Heli, YAMK-opiskelija

Järvinen Susanna, vientipäällikkö, ratsastuksenohjaaja

Karhunen Jussi, ilmastointiasentaja

Kaymakci Bulent, opiskelija

Keinänen Kalle, herastuomari, sähköasentaja

Kinnunen Pekka, lähihoitaja, eläkeläinen

Korppi Heikki, työsuojeluvaltuutettu, ensihoitaja

Kukkonen Veijo, ammattiliittotoimitsija

Lahtelin Toni, pääluottamusmies

Laitinen Sakari, prosessinhoitaja

Laurikainen Petteri, varastomies

Marone Bruno, designer

Meriluoto Laura, yhteiskuntatieteiden maisteri, sosiaalialan järjestötyöntekijä

Miettinen Juha-Pekka, Kiinteistökoordinaattori, työsuojeluvaltuutettu

Mikkonen Merja, perhehoitaja, kokemustoimija

Mustanoja Minttu-Maarit, ensihoitaja, sairaanhoitaja

Niemi Hanna, yhteiskuntatieteiden maisteri

Noponen Niko, lukion lehtori, valtiotieteiden tohtori

Norberg Maritta, eläkeläinen kasvatustieteen maisteri

Parkkila Janne, tekniikan tohtori, terveysteknologia-alan yrittäjä

Pasanen Reino, toimittaja

Pekkarinen Aaro, merkonomiopiskeija

Rask Eila, eläkeläinen

Rautiainen Markku, eläkeläinen

Sirkka Soile, sosionomi AMK

Turunen Jaakko , toiminnanjohtaja

Turunen Kari, eläkeläinen

Turunen Reetta, varhaiskasvatuksen opettaja, sosionomi AMK

Yehuda Mikko, prosessipuhdistustyöntekijä

Yliuntinen Pieta, kuva-artesaani

Yücel Ergin, diplomi-insinööri

Liike NYTin ehdokkaat

Heiskanen Hannu, yrittäjä

Jauhiainen Kaisa, psykiatrinen sairaanhoitaja, tradenomi (YAMK)

Koponen Pekka, ensihoitaja (AMK)

Oikarinen Timo, operations lead

Sinervirta Jani, yrittäjä

Soini Teemu, application engineer

Suhonen Helena, eläkeläinen, sairaanhoitaja

Säisä Markku, elintarviketyöntekijä

Suomen ruotsalaisen kansanpuolueen ehdokkaat

Kamalakanan Surainidran, riskianalyytikko

Suomen kommunistisen puolueen ehdokkaat

Svenn Paavo, televerkkoasentaja, eläkkeellä

Tanski Juhani, atk-suunnittelija, eläkkeellä

Lisäksi puolueiden ulkopuolisista henkilöistä ehdolla on Makkonen Harri, lääketieteen tohtori.

KORJAUS 22.3.2021 KLO 9.28: Korjattu Perussuomalaisten Petteri Koskelan nimi (luki väärin Koskelainen).

Kommentoi