• Siirry suoraan sisältöön
Etusivulle
ViikkosavoViikkosavo
  • Facebook
  • X
  • WhatsApp
  • LinkedIn
  • Kopioi linkki
6
Outi Arbelius tuunaa käytettyjä huonekaluja perheen tarpeisiin sopiviksi. Yksi hänen projekteistaan on nuoremmalle lapselle tehty yöpöytä, jonka päällinen on metallitarjotin ja jonka kyljissä on maalin lisäksi soraa tuomassa tekstuuria. Kuvat:Ida Suominen
  • Katso isompi kuva
    Ruokaryhmän tuolit ovat puolalaisesta ZPM Radomsko -huonekalutehtaasta. Ida Suominen
  • Katso isompi kuva
    Makuuhuone on kokonaisuutena Arbeliuksen mielestä erityisen onnistunut. Ida Suominen
  • Katso isompi kuva
    Olohuoneen tv-taso on saanut pintaansa uuden maalikerroksen. Arbelius kertoo, että hän saa innoitusta asioista, jotka on nähnyt kenties pitkänkin aikaa sitten, ja jotka paljon myöhemmin vain palaavat mieleen. "Esimerkiksi tämän keksin siitä, kun olimme Hollannissa sukuloimassa. Siellä on hienoja vanhoja, kapeita taloja, ja näin yhden joka oli hieman tämän värinen." Ida Suominen
  • Katso isompi kuva
    Yksi tulevaisuuden projekti on avohylly, johon Arbelius kaavailee tekevänsä ovet. Ida Suominen
  • Katso isompi kuva
    Makuuhuone on suunniteltu pieniäkin yksityiskohtia myöten. Ida Suominen

Koti & Asuminen | "Tärkeintä on huonekalun tarina" – Outi Arbeliuksen koti on sisustettu talon alkuperäistä rakennuskautta kunnioittaen

Ida Suominen

23.2.2022 6:10
Ida Suominen

Outi Arbelius miettii aika ajoin, kuka hänen perheensä asunnossa on ennen asunut.

– Tämä on 1970-luvulla rakennettu talo. Asunto on yksi rakennuksen suurimmista, ja se on ylimmässä kerroksessa – tällaiset eivät 70-luvulla olleet halpoja. Kuvittelemme välillä, että ehkä tähän on talon valmistuttua muuttanut esimerkiksi lääkäri.

Arbeliuksen, hänen puolisonsa ja heidän kahden lapsensa asunto on sisustettu alkuperäistä rakennuskautta kunnioittaen 70-luvun tyyliin. Hän luonnehtii sisustuksen tyylin olevan ennen kaikkea kokeileva.

– Tässä kodissa olen ehdottomasti ollut sisustajana rohkeimmillani verraten aiempiin koteihimme. Mutta en koe, että olisin kokeillut jotain uutta, vaan ennemminkin löytänyt viimeinkin rohkeutta luottaa omaan visiooni, taitoihin ja näkemykseen, Arbelius kertoo.

Ruokaryhmän tuolit ovat puolalaisesta ZPM Radomsko -huonekalutehtaasta. Ida Suominen

Intohimoisen sisustajan lisäksi Arbelius on myös ahkera tuunaaja. Hän hankkii kalusteita käytettynä ja muokkaa niitä tarpeisiin sopiviksi. Uusi maalipinta on hänelle tyypillisin tuunaustapa, mutta suuremmatkaan muokkaukset eivät ole vieraita. Esimerkiksi eräs tulevaisuudessa odottava projekti on hieman huteran avohyllykön käsittely: se saa maalipinnan ja itsetehdyt ovet.

– Lisäksi suunnitelmissa on koostaa torista ostetuista palapeileistä jonkunlainen kokonaisuus sekä ostaa kuopukselle kirpputorilta sänky ja hyödyntää remontista ylimääräiseksi jääneet jalkalistat sängyn tuunaamisessa, Arbelius luettelee.

Millaista reittiä ne ovat Suomeen päätyneet ja ketkä niillä ovat istuneet?

Arbelius hankkii tavaraa mahdollisimman paljon käytettynä osittain vihreistä syistä:

– Tavaraa tuotetaan niin paljon yli tarpeen. Siinä on kysynnän ja tarjonnan laki: jos kysyntää ei ole, tarjontakin laskisi. Mutta aivan ykkössyyni on se, että vanhoissa tavaroissa on aivan oma henkensä. Tykkään miettiä, missä ne ovat käyneet ja ketkä niitä ovat käyttäneet.

Esimerkkinä Arbelius mainitsee puolalaisen huonekalutehdas ZPM Radomskon ruokapöydän tuolit, jotka hän hankki tori.fi-sivustolta etsittyään hyviä tuoleja melkein vuoden verran.

– En tiedä tarkalleen, miltä vuosikymmeneltä nämä ovat, mutta useamman kymmenen vuotta vanhat ne joka tapauksessa ovat. Millaista reittiä ne ovat Suomeen päätyneet ja ketkä niillä ovat istuneet? hän arvuuttelee.

Makuuhuone on kokonaisuutena Arbeliuksen mielestä erityisen onnistunut. Ida Suominen

Arbeliukselle erityisen rakkaita yksityiskohtia sisustuksessa ovat hänen ja hänen puolisonsa makuuhuone kokonaisuutena, puolalaiset tuolit, sekä saarniviilutetusta MDF:stä valmistettu rimaseinä.

– Olen tehnyt rimaseinän yhteistyössä muotoilija-puuseppä Ari Pajusen kanssa niin, että minä olen suunnitellut ja hän toteuttanut sen. Se henkii täydellisesti 70-luvun asuntomme henkeä.

Olohuoneen tv-taso on saanut pintaansa uuden maalikerroksen. Arbelius kertoo, että hän saa innoitusta asioista, jotka on nähnyt kenties pitkänkin aikaa sitten, ja jotka paljon myöhemmin vain palaavat mieleen. "Esimerkiksi tämän keksin siitä, kun olimme Hollannissa sukuloimassa. Siellä on hienoja vanhoja, kapeita taloja, ja näin yhden joka oli hieman tämän värinen." Ida Suominen

Sisustaminen on Arbeliukselle jatkuva prosessi. Tee-se-itse -rintamalla on koko ajan jotain työn alla, minkä lisäksi Arbelius huomauttaa, että ihmisten tarpeet, halut ja mielenkiinnon kohteet muuttuvat ajan myötä.

– Sisustan paljon fiiliksellä, ja joku hankinnoista tai ratkaisuista voi olla toimiva ja mieluinen kuukauden, toinen vuoden ja kolmas kymmenen vuoden ajan, Arbelius sanoo.

– Koen ahdistavaksi ajatuksen, että koti olisi joskus valmis eikä sitä voisi muuttaa sen jälkeen, hän pohtii.

Yksi tulevaisuuden projekti on avohylly, johon Arbelius kaavailee tekevänsä ovet. Ida Suominen
Kommentoi
  • Facebook
  • X
  • WhatsApp
  • LinkedIn
  • Kopioi linkki

Lue lisää aiheesta

  • Keski-Uusimaa
  • Tuusulan kunta
  • Hyvinkään kaupunki
  • Omakotitalo
  • Asunto-osakeyhtiö

Etusivulla nyt

  • Kuopioon rantautuu ensi kesänä uusi rock-festivaali

    Eilen 10:30
  • Kuopion Kirjakantti tuo tapahtumakävijät tänä vuonna metsän äärelle

    Eilen 6:00
  • Lukijan kuva | Suomen kaunein ja lokakuinen sormustinkukka – lähetä oma kuvasi julkaistavaksi

    31.10.2026 6:00
  • Lippumäen uimahalli suljetaan allasveden bakteerilöydöksen vuoksi

    29.10.2026 15:30
  • Kuka ansaitsee Viikkosavon Vuoden kuopiolainen 2026 -tittelin?

    28.10.2026 9:15

Keskustelu

  • Menoinfo - Katso täältä Pohjois-Savon tapahtumat

ViikkosavoViikkosavo

Postiosoite: Viestikatu 7 A 7, 70600 Kuopio
Käyntiosoite: Viestikatu 7 A 7, Kuopio
Vastaava päätoimittaja: Inka Palokangas

Vastuullisen journalismin merkki kertoo, että sitä käyttävä media on sitoutunut noudattamaan Julkisen sanan neuvoston laatimia Journalistin ohjeita.
TietosuojalausekeEvästevalinnatKäyttöehdotMedianvapausasetusTekoäly journalismissamme
AsiakaspalveluMediamyyntiYhteystiedot

Sovellus

Uutissovellus sisältää tuoreet juttumme, joita ilmestyy ympäri vuorokauden vuoden jokaisena päivänä.

Asenna uutissovellus

Keskisuomalainen Oyj
Kuulumme Mediakonserni Keskisuomalaiseen

Aamuposti • Avec • Etelä-Saimaa • Etelä-Suomen Sanomat • Forssan Lehti • Hankasalmen Sanomat • Heinäveden Lehti • Helsingin Uutiset • Hämeen Sanomat • Hämeenlinnan Kaupunkiuutiset • Iisalmen Sanomat • Itä-Häme • Itä-Savo • Joroisten Lehti • Juvan Lehti • Kaakonkulma • Kangasniemen Kunnallislehti • Karjalainen • Karjalan Heili • Karkkilalainen • Keski-Häme • Keski-Uusimaa • Keskilaakso • Keskisuomalainen • Koillis-Savo • Kouvolan Sanomat • Kymen Sanomat • Lappeenrannan Uutiset • Laukaa-Konnevesi • Lieksan Lehti • Lopen Lehti • Loviisan Sanomat • Luumäen Lehti • Länsi-Saimaan Sanomat • Länsi-Savo • Länsi-Uusimaa • Länsiväylä • Matti ja Liisa • Meksi Urheilumedia • Miilu • Mikkelin Kaupunkilehti • Mäntsälän Uutiset • Nurmijärven Uutiset • Outokummun Seutu • Paikallislehti Joutseno • Parikkalan-Rautjärven Sanomat • Perniönseudun Lehti • Pieksämäen Lehti • Pielavesi-Keitele • Pielisjokiseutu • Pitäjäläinen • Pitäjänuutiset • Pogostan Sanomat • Puruvesi • Pyhtäänlehti • Salonjokilaakso • Sampo • Savon Sanomat • Sinun Savo • Sisä-Savo • Sisä-Suomen Lehti • Soisalon Seutu • Suur-Jyväskylän Lehti • Tamperelainen • Töllötin • Uusimaa • Uutis-Jousi • Uutisvuoksi • Vantaan Sanomat • Vihdin Uutiset • Viikkosavo • Viispiikkinen • Viitasaaren Seutu • Warkauden Lehti • Ylä-Karjala

Kaikki sisällöt voidaan julkaista kaikissa Mediakonserni Keskisuomalaisen medioissa.