Valoista säkenöivä Kuopion joulutori on avattu – "Tunnelmaihmisille joulutori sopii erinomaisesti" – "Joulun taikaa on ilmassa"
3
Isoäiti Mervi Suomalainen ja Jatta Suomalainen lastensa Eemin ja Meean kanssa asettautuivat valoelementtinä palvelevan poro- ja rekiyhdistelmän kyytiin Kuopion joulutorilla. Taustalla näyttävät valoliljat, joita kuopiolaiset kuvaavat ahkerasti. Päivi Taskinen-Kekki
Katso isompi kuva"Torilla vallitsee taianomainen joulun tunnelma, joulun taikaa on ilmassa", Odhiambo Mitchel Anyango kuvailee. Päivi Taskinen-Kekki
Katso isompi kuva"Koko vuosi on tätä odotettu", kuuluivat sanat karusellin kulmilta. Päivi Taskinen-Kekki
Päivi Taskinen-Kekki
Kuopion kauppatorille keskustaan rakentunut joulutori sai ihastelevia kommentteja kävijöiltä avajaisaamupäivänä.
– Ihanan tunnelmallinen, kun on paljon valoja. Erilaisia herkkuja näyttää olevan runsaasti tarjolla. Piste iin päälle on torilla soiva joulumusiikki, arvioi Jatta Suomalainen.
– Myös lapsiperheet on otettu hienosti huomioon. Torilla on kätevää kulkea lastenrattaiden kanssa.
Jatta saapui torille yhdessä lastensa Meean ja Eemin sekä äitinsä Mervi Suomalaisen kanssa.
Äiti ja tytär kertoivat molemmat olevansa joulusisustajia, ja siksi pitävänsä myös joulutorin valaistuksesta.
– Kotoakin löytyy jouluvaloja. Olemme tunnelmaihmisiä. Tunnelmaihmisille joulutori kokonaisuudessaan sopii erinomaisesti, Mervi mainitsi.
Piste iin päälle on torilla soiva joulumusiikki.
– Täytyy tulla katsomaan joulutoria myös iltavalaistuksessa, he suunnittelivat.
Mummo, äiti ja lapset asettautuivat valoelementtinä palvelevan poro- ja rekiyhdistelmän kyytiin näyttävien 3–4,5 -metristen, englantilaisen valotaiteilija James "Jig" Cochranen valoliljojen edustalle.
Vieressä kuopiolaiset asettautuivat yhteiskuviin joulupukin ja muorin kanssa katoksen alle. Kuvaan Korvatunturilta tutun pariskunnan kanssa meni myös pieni söpö valkoinen koira.
Joulupukki ja joulumuori tervehtivät kuopiolaisia joulutorin avajaisaamupäivänä. Päivi Taskinen-Kekki
Ruoan tuoksut kantautuivat joulutorin kojuilta.
Odhiambo Mitchell Anyango asetteli tarjolle itäafrikkalaisia käsintehtyjä paistoksia ja juustokakkuja.
– Olemme ensimmäistä kertaa mukana Kuopion joulutorilla. Torilla vallitsee taianomainen joulun tunnelma, joulun taikaa on ilmassa, hän kuvaili.
– Viimeksi olimme Kuopiossa mukana Street Kuopio -katuruokatapahtumassa. Kierrämme tapahtumia ympäri Suomen.
Myös ensimmäistä kertaa joulutorille osallistuva Jukka Latva-Salo käänteli loimulohiritilöitä torikojunsa edustalla.
– Joulutorin valaistus on hieno ja etenkin illemmalla, hän totesi.
Latva-Salo kertoi, että torilla tarkenee, kun muistaa kerrospukeutumisen.
– Olen vuosien varrella karaistunut, kun olen ollut paljon ulkona, esimerkiksi kauppojen edustoilla lohta loimuttava Latva-Salo taustoitti.
Viime vuonna Suomen kauneimmaksi valittu Kuopion joulutori on avoinna 20. joulukuuta saakka.
Jukka Latva-Salo kääntelee loimulohiritilää. Hänen mielestään joulutorin valaistus on hieno. Päivi Taskinen-Kekki