Sääksilive Etelä-Kallavedellä sijaitsevalta pesältä alkaa jälleen, Kuopion kaupunki kertoo tiedotteessaan. Yhteistyössä Pohjanmaan Merikotkat ry:n kanssa toteutettu suora lähetys päästää katsojat seuraamaan kalasääskien munien haudontaa, poikasten kuoriutumista, ruokintaa, lentoharjoituksia ja lopulta myös lentoonlähtöä.
Viime vuonna naaras muni ensimmäisen munan toukokuun 2. päivä. Yleensä munia tulee kolme kappaletta muutaman päivän välein. Poikasten odotetaan kuoriutuvan kesäkuun 6.–12. päivän tietämillä. Lentoon poikaset lähtevät todennäköisesti heinä–elokuun vaihteessa. Lähetys päättyy syyskuussa kun kalasääsket ovat lähteneet paluumuutolle.
Sääksiliveä lähetettiin myös viime vuonna ja se sai suuren suosion.
– Toivomme, että lähetyksestä on iloa kuopiolaisille myös tänä vuonna. Seurataan pesintää sääksiliven kautta ja kunnioitetaan muuten lintujen pesintärauhaa, toivoo Kuopion kaupunginmetsänhoitaja Heikki Soininen.
Lähetystä voi seurata täällä.