Kahvilassa
Kahvilassa on palsta, jossa poiketaan kuopiolaisiin kahviloihin aistimaan tunnelmaa ja tapaamaan ihmisiä.
Paikallisissa kahviloissa keskustelemme kahvilakulttuurista ja kahviloiden ilmiöistä.
Selvitämme, mikä juoma, pulla, leivos tai suolainen on paikan hitti.
Bella Lake Resortin latukahvilan pöydistä kantautuu vilkasta puheensorinaa ovelle saakka. Kahvihetkeään viettävät reippaat naiset, jotka ovat jo ehtineet käydä naapurirakennuksessa Kuopion Reippaan Voimistelijoiden jumpassa. Myös hiihtäjiä löytyy joukosta, vaikka keli on tuulinen ja sataa lunta.
Kuopion Bellanranta ry:n puheenjohtaja Merja Naamanka kertoo, että latukahvilaa on tarkoitus pyörittää niin kauan kuin viereisen Kallaveden jää on kunnossa.
– Kuopion kaupunki on hienosti tehnyt ladun Rauhalahden Matkailukeskuksen rannasta meille saakka, hän iloitsee.
– Koska kaikki eivät hiihdä, pidämme talkoovoimin yllä kävelyuraa ladun vieressä. Reitti on merkitty, ja matkaa Rauhalahdesta Bellanrantaan kertyy noin 1,5 kilometriä, hän valottaa.
Kahvilassa tarjolla olevat pullat ja munkit ovat uunituoreita, sillä ne leivotaan aamulla.
– Täällä myös paistetaan lettuja ja keitetään savuporokeittoa, jota on kovasti kyselty, Merja Naamanka kertoo.
– Muu tarjonta vaihtelee sen mukaan, mitä majoittujille tarjottavalta aamupalalta on jäänyt latukahvilassa hyödynnettäväksi, Naamanka mainitsee.
Suomi Camping Oy:n liiketoimintajohtaja Sami Simonen kertoo, että Bella Lake Resort ja Rauhalahden Matkailukeskus ovat halunneet ryhtyä yhteistyöhön, jonka uskotaan hyödyttävän paitsi matkailijoita, myös paikallisia asukkaita.
– Esimerkiksi jos haluaa mennä kävellen keskustaan, niin jääuraa pitkin matka lyhenee mukavasti. Kävelyuraa pidetään kunnossa luonnon ehdoilla. Juuri nyt se on haastavaa johtuen lumesta ja erityisesti jäälle nousseesta vedestä, hän sanoo.
– 1,5 kilometrin mittainen jääura on mainio päänavaus yhteistyöllemme. On molempien etu, että asiakkaat saadaan kulkemaan ristiin. Tällä tavoin pystymme myymään ja vähintäänkin markkinoimaan palveluita yhdessä ja saamme asiakkaat viipymään kaupungissa, kun heille löytyy majoitusta ja tekemistä, hän toteaa.
– Isossa kuvassa on ollut valinnan paikka, haluammeko olla kilpailijoita vai kumppaneita. Kummassakin päässä on todettu, että olemme kumppaneita ja kehitämme palveluja yhdessä. Näin saamme asiakas- ja kassavirtoja kummallekin ja asiakas saa isompia palvelukokonaisuuksia ja vaihtoehtoja.
Kesällekin on jo yhteistyön mahdollisuuksia pohdittu.
– Niin venetaksia kuin kanootinvuokrausta idealla, ettei asiakkaan välttämättä tarvitse lähteä liikkeelle autolla, Sami Simonen sanoo.
Merja Naamanka toteaa, että järvimatkailu on edelleen nouseva trendi, jonka kaikkia mahdollisuuksia ei ole vielä hyödynnetty.
– Meillä on runsaasti mahdollisuuksia kehittää järvimatkailua yhteistyössä.