Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Teatterilaisten ja leirintäalueen osaajien kesä kehkeytyy yhteistyöllä Kuopion Rauhalahdessa

Toiveena toimijoilla on Kuopion tapahtumien ripottelu pitkin kesää, myös kauden alku- ja loppupäähän.

Rauhalahti Teatterin suunnalta kuuluu vasaran naputusta, kun kesän näytelmän, Ismo Apellin ja Jamppa Kääriäisen käsikirjoittaman Karavaanarit 2 – Caravan Riders of The Lost Humor lavastuksia nikkaroidaan kuntoon.

Tuotantotalo Turpatalli Oy:n yrittäjä Apell kertoo, että esitystä on käyty ideoimassa ja viilaamassa aina Skotlannissa asti osan työryhmän kanssa.

– Ei ne brainstormit mitään höhöpöjuttuja taida olla. Kun ihmiset viedään uuteen ja erilaiseen ympäristöön, se laukaisee hyviä asioita. Kirjoittaminenkin sujuu, kun ei koko ajan näe tiskaamattomia astioita, Apell sanoo.

Vieressä leirintäalueella eletään uutta vaihetta.

– Menetimme merkittävän osan matkailualueesta ja näin myös liikevaihdosta uuden asuinalueen ja päiväkodin rakentamisen tieltä. Tämä vuosi vielä opetellaan entistä pienempää aluetta ja jatkossa sovitamme arkeamme 900 uuden naapurin kanssa, Suomi Camping Oy:n liiketoimintajohtaja Sami Simonen toteaa.

Matkailukeskuksen maat omistaa Kuopion kaupunki ja Rauhalahti Teatterilla on Matkailukeskus Rauhalahden kanssa käyttöoikeussopimus katetun teatterin alueeseen.

– Olemme siis heidän torppareitaan. Yhteistyömme on mutkatonta, ja esimerkiksi markkinoimme ristiin, Apell mainitsee.

– Teatterilla on merkittävää matkailullista vetovoimaa. Tarkkoja lukuja minulla ei ole, mutta myymme merkittävän määrän karavaanipaikkoja ja mökkivuokrauksia asiakkaille, joiden matkan nimenomainen tarkoitus on käydä kesäteatterissa, Simonen sanoo.

Simonen muistaa ajan 20 vuoden takaa, kun asiakas heinäkuussa lähtiessään varasi saman mökin seuraavalle vuodelle samaan ajankohtaan. Nyt varauksia tehdään viime tinkaan. Saman on havainnut myös Apell teatterivarauksissa.

Pitkän uran alalla tehnyt Sami Simonen on havainnut, että taloudellisten taantumien aikaan leirintäalueet ovat pärjänneet varsin hyvin.

– Nyt on aika tuoda esille pienen budjetin mahdollisuuksia ja myös maksuttomia palveluja, kuten polkupyörä- ja luontoreittejä. Lähin luontopolku meiltä katsottuna sijaitsee kylpylähotellin takana Katiskaniemen luonnonsuojelualueella, hän vinkkaa.

– Myös kansanteatterille on ollut kysyntää taloudellisesti vaikeina aikoina. Ihmiset haluavat nauraa ja irtaantua hetkeksi arjesta, Apell toteaa.

Leirintäaluepäällikkö Jenna Julkunen kertoo, että koronakausi oli leirintäalueille kultakautta, kun ihmiset hankkivat hyvin hinnakkaitakin matkailuautoja.

– Pääosa asiakaskunnastamme on perheitä ja vanhempia pariskuntia. Kuopiolaisilla on ollut tapana vuokrata saunoja illanistujaisiinsa, hän kertoo.

– Myös kuopiolaisten vieraita majoittuu huviloissamme. Kotona ei silloin tarvitse siivota eikä asetella siskonpetejä. Talvella olemme majoittaneet paikallisia, joiden huusholleissa on tapahtunut vesivahinko, Simonen lisää.

– Vanha mielikuva leirintäalueen keltaisista, navettavanereista tehdyistä mökeistä ja keskikaljaa lipittävistä tyypeistä ei ole tätä päivää, hän summaa.

Toiveena Rauhalahden toimijoilla on tapahtumien ripottelu pitkin kesää, myös kauden alku- ja loppupäähän.

– Jotkut tapahtumat ovat keskittyneet samalle viikonlopulle, jolloin majoituskapasiteetti ei kaupungissa riitä. Tässä olisi hiomisen paikka.

Matkailukeskus Rauhalahti työllistää kesäkaudella noin 30 ja muulloin alle 10 ihmistä, Tuotantotalo Turpatalli Rauhalahti Teatterissaan noin 25 henkilöä kesäteatterikaudella.

Karavaanarit 2 – Caravan Riders of The Lost Humor saa ensi-iltansa Rauhalahti Teatterissa 27. kesäkuuta.