Toriyrittäjät satsaavat myyntipaikkojen ilmeeseen ja varustukseen.
Kuopion kauppatorin Haapaniemenkadun puoleinen pääty Siskotyttö-patsaalta eteenpäin torin suuntaan katsottaessa on saanut uutta ilmettä Kesäkeitaan muodossa.
– Alueelle on tuotu kaksi torikeinua ja aurinkotuoleja kukkaelementtikatoksen alle vapaata oleskelua varten. Halusimme lisätä alueen viihtyisyyttä ja saada lisää ihmisvirtaa kulmalle, jossa kauppiaita on ollut vähemmän kuin muualla torilla. Kuopion tori on äänestetty kaupungin tärkeimmäksi nähtävyydeksi, jonka pitää pysyä kehityksen virrassa mukana, Kuopion kaupunkikeskustan kehittämisyhdistys ry:n tapahtumavastaava Jari-Pekka Piipponen toteaa.
Kesäkuussa torilla riittää jo vilskettä. Toritoiminnan vastaava Jyrki Vuori kertoo, että alkukesästä myyjiä vakituiset, päiväkävijät ja kiertävät kauppiaat mukaan lukien on noin 50.
– Kun etenemme kiireisimpään sesonkiin eli heinäkuun peruspäiviin, jolloin ei ole tapahtumia, myyjiä on noin 50–70, Vuori selvittää.
Torin valikoimissa eniten kasvua on ollut ruokatarjonnassa, mikä vetää asiakkaita paikalle.
– Katuruokatrendi näkyy vahvana Kuopion torilla. Ihmiset hakevat ruokailuelämyksiä torilta. Perinteiset savolaiset herkut kalakukot, muikut ja lihapiirakat ovat saaneet rinnalleen esimerkiksi kreikkalaista, pakistanilaista, thaimaalaista ja amerikkalaista ruokakulttuuria, Jari-Pekka Piipponen mainitsee.
Keskiviikkokirppikset ja veloituksettomat lasten lelukirppikset järjestetään torilla joka keskiviikko 26.6.–31.7.
– Pöytä- tai vilttimyyntipaikan voi varata edellisviikon tiistaista lähtien netissä osoitteessa ilovekuopio.fi. Paikkoja on saatavilla rajallisesti. Peräkonttikirppispaikkoja ei tänä vuonna ole tarjolla, Jyrki Vuori mainitsee.
Kuopio Tanssii ja Soi -festivaali näkyy myös torilla 12.–18. kesäkuuta esimerkiksi lavaohjelman ja TanssiTeltan muodossa.
– Muut tapahtumat kauppatorilla, kuten Kansainväliset suurmarkkinat ja Elonkorjuujuhla sijoittuvat loppukesään ja syksyyn. Myös Kuopion satamatorilla tapahtuu, esimerkiksi OlutKuopio 14.–15. kesäkuuta ja juhannustapahtuma, Kuopio Wine Festival kesä-heinäkuun taitteessa sekä Sataman yö elokuun lopussa, Piipponen kertoo.
Myös turvallisuusseikkoihin on torilla satsattu.
– Jo viime kesänä alkoivat yövartijat kiertää torialueella kahdesta kolmeen kertaan yössä. Lisäksi myyntivaunuissa ja teltoissa on otettu käyttöön tilailmaisimia, jotka hälyttävät, jos tiloihin mennään sisälle, Jari-Pekka Piipponen valottaa.
– Tori on yleistä aluetta, mikä on poliisin valvonnan alla. Olemme antaneet poliisille kiitosta jalkautumisesta torille. Keväällä poliiseja näkyi lähes päivittäin torilla jalkautuneena, Piipponen mainitsee.
Kahdeksan vuoden ajan torilla työskennellyt Piipponen kertoo havainneensa, että toriyrittäjät satsaavat tänä päivänä myyntipaikkansa ilmeeseen ja varustukseen.
– Entistä ammattimaisempaan suuntaan on menty. Varustelun ja laitteiston laatutaso on noussut, ja esimerkiksi tarvetta sähkölle on entistä enemmän. Myyntikonteissa ruoka voidaan valmistaa ja tarjoilla suoraan tuoreena ja lämpimänä asiakkaalle. Ilmalämpöpumput kohentavat työskentelyolosuhteita esimerkiksi helteillä. Lisäksi pöytä- ja tuolikalusteet ovat tyylikkäitä. Kun joku torilla investoi, niin muut seuraavat perässä. Kehitystä tapahtuu myös kilpailun ansiosta.
Torin toimijat seuraavat ilolla, kun toriperinne siirtyy sukupolvelta toiselle.
– Kasvamassa on uusi sukupolvi, joka käyttää torin palveluja, kun vanhemmat tulevat asioimaan torille lastensa kanssa. Olemme pyrkineet vastaamaan lapsiperheiden toiveisiin esimerkiksi leikkipaikalla. Lähiaikoina avautuu asiakaskysely, jossa pääsee kertomaan näkemyksensä, kuinka torialuetta ja Puijonkatua tulisi kehittää, Jari-Pekka Piipponen toteaa.
Meiningissä torilla on paljon tuttua.
– Savolainen lupsakkuus näkyy torilla edelleen. Kaupankäynti on tapahtuma, jonka lomassa ”huastellaan” ummet ja lammet, Jyrki Vuori kuvailee.
– Savolaiset juttelevat paljon tuntemattomillekin. Itse olen Kainuusta kotoisin, ja siellä ihmetellään, jos tuntematon tervehtii, aletaan kysellä, tunnemmeko me toisemme jostakin, Piipponen kertoo.
Kuopion kaupunkikeskustan kehittämisyhdistys ry:n tiedotteessa kerrotaan, että Kuopion kaupungin matkailuneuvojat palvelevat torilla matkailijoita ja kaupunkilaisia.
Matkailuneuvojat ovat tavoitettavissa lasipaviljongilla 11.6.–16.8. ja he palvelevat suomeksi sekä englanniksi.