Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kuopion kaupungille vuosittain 100 000 euron kulut ilkivallasta

Kuopion kaupungin rakennuksiin on kohdistunut tämän vuoden alusta lähtien ilkivaltatapauksia jo noin 225 kappaletta. Kaupungin tiedotteessa kerrotaan, että ilkivaltatapauksia on ollut esimerkiksi kouluilla, puistoissa, liikunta-alueilla, ja myös taideteoksia on sotkettu ja useimmiten teot kohdistuvat juuri omaisuuteen.

Ilkivaltatekojen korjaaminen maksaa kaupungille vuosittain lähes 100 000 euroa. Yksittäisen vahingon korjaamisen kustannukset ovat tyypillisesti alle 1000 euroa. Lieviä ilkivaltatekoja ovat tiedotteen mukaan muun muassa paikkojen rikkomiset ja sotkemiset sekä rakennusten ja patsaiden töhrimiset.

Kaupungin mukaan viime aikoina Kuopiossa on tapahtunut kuitenkin myös vakavampia ilkivallantekoja, joista on voinut aiheutua jopa hengenvaaraa tekijälle itselleen tai ulkopuolisille. Vakavia ilkivaltatapauksia ovat muun muassa rakennusten rikkominen ja polttoyritykset, luvaton tunkeutuminen alueelle, rakennukseen tai rakennusten katoille, turvallisuuteen liittyvien järjestelmien rikkominen sekä tavaroiden tiputtelu tai heittäminen. Myös esimerkiksi koulujen WC-tiloja on rikottu.

Kaupunki pyrkii ehkäisemään ilkivaltaa valistuksella ja tiedotuksella aiheesta, kohteiden turvallisuussuunnittelulla, valaistuksella, aitauksilla ja erityyppisillä valvontaratkaisuilla. Valvontakameroita käytetään usein tapausten selvittämiseen ja myös poliisilla on pääsy kaupungin kameravalvontajärjestelmään. Valvonnan lisääminen on kuitenkin myös merkittävä kuluerä kaupungille. Lähtökohtaisesti Kuopion kaupunki tekee ilkivaltatapauksista aina rikosilmoituksen poliisille.

Kaupunki muistuttaa, että vakavaa ilkivaltaa Kuopion kaupungin hallinnoimissa rakennuksissa havaitessaan tulee soittaa suoraan hätänumeroon 112 ja lievemmissä tapauksissa kiinteistönhuollon päivystykseen (Servica 0800 307 711).