Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Haku Kuopion viulukilpailuun on auki – Voittajalle huikea rahapalkinto

Vuodesta 1967 saakka nuoria viulisteja huipulle vienyt Kuopion Viulukilpailu järjestetään 3.–10.1.2025 Kuopion Musiikkikeskuksella. Haku jo 14. kertaa pidettävään kilpailuun on auennut elokuun alussa ja kestää 15.9. saakka.

Tiedotteessa kerrotaan, että Kuopion Viulukilpailu toimii nuorille soittajille kokemuksena ja ponnahduslautana kansainvälisiin kilpailuihin ja alan huipulle.

Kilpailu koostuu kolmesta erästä. Viikon mittaisessa tapahtumassa alku- ja välierät soitetaan Kuopion Musiikkikeskuksen Kamarisalissa pianistin säestyksellä. Kilpailu huipentuu kaksipäiväiseen finaaliin, johon valitaan kuusi osallistujaa. Finaalissa kilpailijat soittavat Kuopion kaupunginorkesterin solisteina, ja finaalipäivät ovatkin osa kaupunginorkesterin ohjelmistoa. Kaupunginorkesterin kapellimestarina nähdään Eugene Tzigane.

Finaalissa kilpailijoiden tulee esittää jokin seuraavista konsertoista: Beethoven, Brahms, Dvořák, Mendelssohn e, Prokofjev nro 2, Sibelius tai Tšaikovski.

Palkintoina jaetaan 8000 euroa ensimmäiselle sijalle, 6000 euroa toiselle ja kolmannelle sijalle 4000 euroa. Lopuille finalisteille on kullekin 1000 euroa. Voittajille on luvassa myös solistikiinnityksiä. Palkinnot rahoittaa Otto Poutiaisen säätiö ja Toonika Oy.

Kuopion viulukilpailu käytiin viimeksi vuonna 2020, jolloin voiton vei Adrián Ibáñez-Resjan.

Tuomaristoon kuuluu seitsemän alan asiantuntijaa. Puheenjohtaja Sebastian Fagerlundin lisäksi tuomaristossa ovat Mark Gothoni, Laura Vikman, Emma Vähälä, Pekko Pulakka, Anna-Liisa Bezrodny ja Meri Englund.

Kilpailijaksi voi hakea: kuopiodancefestival.fi/kuopion-viulukilpailu

Kilpailun järjestää Kuopio Tanssii ja Soi ry yhteistyössä Kuopion Musiikinystäväinyhdistys ry:n ja Kuopion kaupunginorkesterin kanssa.