KuPS matkustaa enemmän kuin yksikään muu Veikkausliigaseura. Fysiikkavalmentaja Mika Lähderinne kertoo, miten pelaajien kuormitusta ja palautumista seurataan älysormuksin ja GPS-sensoreilla.
KuPSin fyysisen valmentajan Mika ”Diego” Lähderinteen tavoittaminen eurohulinassa osoittautui haastavaksi. Kuva piti napata Kuopiossa ja haastattelu onnistui Helsingissä. Lähderinne pyrkii säilyttämään pelaajien huippuvireen rasittavilla matkoilla ja otteluruuhkissa.
Hänellä on fysioterapeutin koulutuksen ohella UEFA Pro- ja UEFA Fitness -valmentajalisenssit. Kiuruveden kasvatti tunnetaan ”fysiona”, mutta mies on toiminut myös AC Oulun päävalmentajana. Diegossa on potentiaalia myös päävalmentajaksi.
Millään tutkinnoilla ei opi jalkapallon salatiedettä paremmin kuin elämällä KuPSin menestysputkessa. Lähderinne on imenyt vaikutteita kuuden eri päävalmentajan tiimissä. Diego on edustanut KuPSissa jatkuvuutta, kun ympärillä lappaa valmentajia ulos ja sisään.
Sisäpiiriläisten mukaan Lähderinne kohtelee pelaajia ihmisinä. KuPSin hallituksen jäsen Markku Raatikainen analysoi Lähderinnettä ”turvalliseksi hahmoksi”.
– Diego ei paukuttele henkseleitään, vaikka hänellä on valtakunnallisesti poikkeuksellista erikoisosaamista ja rutkasti lajitietoa. Hän ei huoju eikä heilu vaikeinakaan aikoina. Tiukan seulan jälkeen U21-maajoukkueen päävalmentaja Mika Lehkosuo valitsi Diegon tiimiinsä, Raatikainen perustelee.
Viimeiset pari viikkoa ovat olleet kuluttavaa bussi-, lentokone- ja hotellielämää. KuPS lensi charter-koneella Romaniaan tiistaina 11. elokuuta. Paluulento kiidätti pelaajat Kuopioon perjantaina.
Toisille kaksi peliä viikossa voi olla vain liikaa.
Mika Lähderinne
Joukkue nukkui yhden yön, harjoitteli aamulla ja pakkasi iltapäivällä taas reppuihin kortit, korvanapit ja pelivarustuksen. Keltamusta kiertue jatkui ensin FC Lahden vieraaksi ja sitten Helsinkiin pariksi yöksi.
Lähderinteestä ennätimme napata kuvan Kuopiossa. Haastattelu onnistui vasta maanantaina 17. elokuuta Helsingissä. Tiistaina 18. elokuuta joukkue matkusti Irlantiin.
KuPS oli upota Dublinin märkään nurmeen, mutta naarasi lopulta tasapelin ja lensi perjantaina 21.8. Suomeen. Sunnuntaina KuPS luotti jälleen siihen, että Veikkausliigan sarjajumbo kaatuisi lähes eri miehistöllä kuin Irlannissa.
Puheista huolimatta pelissä oli asenneongelma, ja liiallinen kierrätys johti sekavuuteen kuten parissa aikaisemmassa pelissä. Suoraviivaiset nopeat juoksut ovat KuPSille myrkkyä. Taitoa KuPSissa on, mutta hyökkäyspäässä myös hitautta ja liikaa näennäistä pallonhallintaa.
Lähderinne kiistää, että KuPS olisi rakentanut toisen kokoonpanon europeleihin ja toisen Veikkausliigaan.
– Kyllä me jokaiseen peliin nimetään paras mahdollinen kokoonpano. Toisille kaksi peliä viikossa voi olla vain liikaa. On otettava huomioon, tuleeko pelaaja meille kesälomalta ja onko häneltä jäänyt preseason (esikausi) väliin? Myös vastustaja voi ratkaista, ketkä ovat avauksessa.
Pitkillä matkoilla samat naamat saattavat ärsyttää. Toisille joukkue on perhe, joitakin taas stressaa yksityiselämän puute. Hotellihuone jaetaan kaverin kanssa. Toiset nukkuvat hyvin lentokoneessa, toiset ummistavat silmänsä vasta hotellin sängyssä. Ulkomaalaisilla pelaajilla voi olla omia kulttuurisia tapoja esimerkiksi ramadanin aikana.
– Ulkomaanmatkoilla on otettava huomioon tauteja aiheuttavat pöpöt ja pelaajien unirytmit. Pelaajilla on hotellihuoneessa kaveri, jonka kanssa he ovat tottuneet jakamaan ahtaan tilan.
KuPSilla on pelaajien hyvinvoinnista vastaava medical-tiimi, johon kuuluvat Lähderinteen lisäksi lääkäri Janne Pesonen sekä fysioterapeutit Johannes Laaksonen ja Joonas Ojantie.
– Pelaajilla on älysormukset ja GPS-sensorit. Niiden avulla nähdään juostut kilometrit, kiihdytysjuoksut, maksiminopeus ja miten pelin intensiteetti vaikuttaa palautumiseen. Pelaajat täyttävät joka aamu kyselylomakkeen arvioidakseen itse vireystilansa.
Lähderinne keskustelee fysion tehtävien ohella muiden valmentajien kanssa joukkueen taktiikasta ja pelaajavalinnoista.
– Toki keskustelukulttuuriin kannustava päävalmentaja Miika Nuutinen tekee lopulliset päätökset.
Torstaina 27.8. kello 18 KuPS pelaa Väre Areenalla tähän asti kauden tärkeimmän ottelunsa viime syksynä lohkovaiheessa pelannutta Shamrock Roversia vastaan.